همایش پیشگیری از سرطان‌های شایع در بانوان برگزار شد

همایش پیشگیری از سرطان‌های شایع در بانوان برگزار شد
به مناسبت هفته سلامت زنان ایرانی، همایش مردمی پیشگیری از سرطان‌های شایع زنان با مشارکت شورای امور بانوان، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، واحد سلامت خانواده معاونت بهداشت و گروه مامایی دانشکده پزشکی در تالار شهید دکتر چمران دانشگاه برگزار شد.
 به گزارش وبدا؛ در این همایش که با حضور جمعی از بانوان شهرستان برگزار شد، دکتر فاطمه هادیزاده و دکتر نرجس بحری از اعضاء هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد مطالبی در ارتباط با پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان پستان و سرطان سرویکس ارائه دادند. دکتر هادیزاده در این مراسم، از سرطان پستان به عنوان شایعترین نوع سرطان در زنان نام برد و با تاکید بر اینکه تمامی زنان در معرض خطر ابتلاء به این نوع سرطان هستند اظهار داشت: داشتن اطلاعات اساسی در مورد سرطان پستان برای همه خانم ها ضروری است و می توان با غربالگری و تشخیص زودرس، آن را کنترل و درمان کرد. 

وی معاینه پستان توسط خود فرد، معاینه فیزیکی توسط پزشک و ماموگرافی دو طرفه را سه روش غربالگری موثر جهت تشخیص زودرس سرطان پستان معرفی کرد و خاطرنشان کرد: برخی رفتارها و عادات سالم از جمله کاهش مصرف گوشت قرمز، مصرف مقادیر کافی میوه، سبزی و غلات، مصرف اسیدهای چرب اشباع نشده بویژه اسیدهای چرب امگا 3 ، مصرف مواد غذایی حاوی فیبر، کاهش مقدار نمک مصرفی، ورزش و فعالیت روزانه، داشتن وزن مناسب، عدم مصرف سیگار و الکل، آرامش و نداشتن استرس در پیشگیری از سرطان پستان موثر است.
دکتر بحری نیز در مطالبی به معرفی سرطان دهانه رحم پرداخت و این بیماری را یکی از علل شایع تهدید کننده سلامتی زنان و از مهمترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در بین زنان برشمرد.
وی با تشریح علل ایجاد کننده سرطان دهانه رحم، زگیل های تناسلی را از مهمترین علت ایجاد آن دانست و با تشریح برخی علائم و نشانه های این سرطان گفت: سرطان دهانه رحم از نوع سرطان هایی است که هم واکسن و هم روش غربالگری موثری دارد و با تزریق واکسن پیشگیری بر علیه انواع پرخطر ویروس زگیل تناسلی، می توان تا حد زیادی از ابتلا به آن جلوگیری کرد.
این استادیار گروه مامایی دانشگاه، در پایان بر انجام منظم و به موقع آزمایش پاپ اسمیر به عنوان یک آزمایش غربالگری بسیار موثر در تشخیص مراحل اولیه سرطان دهانه رحم تاکید کرد.

تاریخ:
1397/07/29
تعداد بازدید:
236
منبع:
Powered by DorsaPortal