برگزاری اولین همایش منطقه ای آسیب های اجتماعی

اولین همایش منطقه ای آسیب های اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد با حضور اقشار مختلف و مسئولین شهرستان گناباد برگزار شد

 
 
اولین همایش منطقه ای آسیب های اجتماعی مورخ 28/11/97 درسالن همایش های کوثر دانشگاه علوم پزشکی واقع در پردیس دانشگاه علوم پزشکی برگزار گردید. این همایش با مشارکت فرمانداری شهرستان گناباد، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت، مرکز عوامل اجتماعی موثر بر سلامت و مرکز علمی کاربردی بیدخت گناباد و سایر سازمان ها و نهاد های شهرستان گناباد با هدف افزایش آگاهی و مهارت های مردم جامعه بر پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد برگزار شد.

امام جمعه و مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه با تشکر از دست‌اندرکاران و برگزارکنندگان همایش گفت: از نظر دین اسلام، حفظ سلامتی از بالاترین واجبات است و به قدری بر روی آن تاکید دارد که اگر یک وظیفه دینی با سلامتی در تعارض بود، آن وظیفه را تغییر می‌دهد یا حذف می‌کند. 

حجت‌الاسلام حسن صادقی‌نسب افزود: به عنوان مثال روزه داری یکی از واجبات است که اگر برای سلامتی فرد مضر بود، دین پیشنهاد می‌کند به جای آن انفاق و کمک به محرومان شود.


وی، اعتقادات دینی را در پاک ماندن از اعتیاد مهم عنوان کرد و افزود: کسانی که پای‌بند مسائل اعتقادی و دینی هستند، کمتر به آن آلوده می‌شوند.


امام جمعه گناباد با اشاره به توطئه‌های دشمنان برای دامن زدن به معضل اعتیاد، بر لزوم توجه و مراقب بیشتر خانواده‌ها و مدارس تاکید کرد و گفت: مبلغین دینی، خانواده‌ها و رسانه‌ها نقش مهمی در افزایش آگاهی و هوشیاری نسل جوان در برابر اعتیاد دارند.


حجت‌الاسلام صادقی‌نسب از اعتیاد به عنوان منشا بلاها و آسیب‌های دیگری از جمله طلاق، سرقت و .. یاد و تصریح کرد: اعتیاد زمینه‌ساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی است.

 

در ادامه دکتر جواد باذلی در اولین همایش منطقه‌ای آسیب های اجتماعی عنوان کرد: ورود مردم به مسائل خودشان بسیار مثمر ثمر خواهد بود؛ چراکه تاکنون هر کاری که مردم ورود پیدا کرده‌اند نتیجه بهتر و بیشتری داشته است.

وی با بیان اینکه بایستی در خصوص آسیب‌های اجتماعی، آگاهی‌های لازم به مردم داده شود ، تصریح کرد: وضعیت کنونی کشور ما، فضاهای مجازی بدون واسطه، بسیاری از مسائل عاطفی و غیره پیش‌درآمدی برای انواع آسیب‌های اجتماعی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد مشکل عمده را نگاه ما و جامعه به یک فرد معتاد دانست و افزود: یک فرد معتاد، مجرم نبوده و یک بیمار است که بایستی برگزاری این‌گونه همایش‌ها باعث تغییر نگرش مان شود.

وی پیشگیری از آسیب اجتماعی اعتیاد را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: وقتی ادارات و سازمان‌ها اقدامات خوب و مؤثری در زمینه پیشگیری از اعتیاد انجام دهند، عواقب و هزینه‌های کمتری را شاهد هستیم و یقینا بحث پیشگیری در کاهش عوارض مترتب آسیب اجتماعی اعتیاد بسیار مؤثر است.

باذلی با اشاره به اینکه این همایش با همکاری مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شده ، ادامه داد: باید همه افرادی که در معرض آسیب اجتماعی اعتیاد قرار داشته و به نوعی همیشه در تهدید هستند را برای برگزاری این‌گونه همایش‌ها درگیر کرد.

وی به نقش رسانه‌ها در پیشگیری از اعتیاد اشاره و اذعان کرد: رسانه‌ها به دلیل اینکه پای ثابت و عملیاتی برای آگاه‌سازی مردم هستند می توانند اطلاعات دقیق، کامل و منصفانه را به همه مردم برسانند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد خواستار فعال بودن دائمی دبیرخانه این همایش شد و تأکید کرد: معضل آسیب اجتماعی یک معضل پویا بوده که ما نیز باید همیشه برای مبارزه و بالابردن سطح آگاهی مردم پویا شویم.

 

در ادامه علی سجادی دبیر علمی این همایش نیز بیان کرد: نزدیک به 30 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که 11 مقاله به صورت پوستر ارائه خواهد شد؛ این مقالات عمدتا درباره جامعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گناباد بوده که نویسندگان آنها نیز عمدتا پژوهشگران منطقه است.

وی ابراز کرد: دبیرخانه این همایش به صورت دائمی فعال خواهد بود که از برون‌داد این همایش برای برگزاری همایش دوم استفاده خواهیم کرد.

 

دکتر رضا اسماعیلی رئیس مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی وارتقای سلامت در این همایش با ارائه گزارشی از پیشرفت ویژه جمهوری اسلامی ایران در 4دهه بعد از انقلاب بیان کردند در حال حاظر آسیب های اجتماعی در جامعه مانع مهمی برای پیشرفت و بهبود راهکارهای سلامت ایران است.

ایشان با بیان فعالیت ها و فرایندهای مهم جاری در وزارت بهداشت برای اجتماعی شدن سلامت در جامعه از جمله شناسایی مجامع سلامت شهرستان و وجود مراکز تحقیقاتی مرتبط، فعالیت های انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی گناباد برای مطالعه و مداخله در زمینه های آسیب های اجتماعی را مثبت ارزیابی کردند.

n

تاریخ:
1397/12/04
تعداد بازدید:
38
منبع:
Powered by DorsaPortal