تاریخچه و درباره مرکز

پایگاه تحقیقات جمعیتی (Pob Lab) دانشگاه علوم پزشکی گناباد با هدف استفاده از محصول پژوهش در ارتقاء سلامت جامعه با موافقت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خرداد ماه 1381 شروع به کار کرد. فعالیت های مستمر و گسترده  تیم پژوهشگران مردمی و دانشگاهی پایگاه تحقیقات جمعیتی شهرگناباد، منجر به کسب رتبه دوم در بین دانشگاههای علوم پزشکی در اردیبهشت 1383 گردید.
با گسترش فعالیت ها در سال 1384، موافقت اولیه تاسیس مرکز تحقیقات و توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت صادر گردید. به دنبال ادامه فعالیت ها، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت در مورخ 10 آبان ماه 1388 پس از تأیید مدارک و مستندات، موفق به کسب موافقت اصولی تأسیس از شورای گسترش و پس از طی مراحل قانونی و کسب امتیازات لازم و تأیید معاونت تحقیقات و فنآوری وزارت، در جلسه مورخ 25 آبان ماه 1393 از سوی همین شورا و با امضای مقام عالی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، موفق به کسب موافقت قطعی گردید.
رویکرد اصلی این مرکز، انجام پژوهش های کاربردی در راستای ارتقای سلامت و پاسخگویی به نیازها و مشکلات جامعه و با تاکید بر مشارکت مردم در انجام پژوهش های سلامت می باشد.

در راستای تربیت نیروی انسانی متخصص، مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی گناباد، بعد از درخواست این مرکز جهت پذیرش دکتری پژوهش محور، بازدید از سوی وزارت بهداشت صورت گرفت و با تأسیس رشته Health Promotion در مقطع دکترای پژوهش محور (Ph.D by Research) با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شماره نامه 711/د/700 مورخ 11/03/ 1392موافقت به عمل آمد.

اولین ورودی دانشجویان دوره دکتری تخصصی پژوهش محور در بهمن ماه 1392 بوده و تاکنون 2 نفر در این دوره فارغ التحصیل گردیده اند. در سال 1399 نیز با پذیرش یک دانشجو در دوره دوم دکتری تخصصی پژوهشی در رشته بهداشت محیط موافقت گردید.

مجله تخصصی « پژوهش و سلامت» ، وابسته به مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی گناباد به منظور اعتلای سطح دانش و  پژوهش براساس مصوبه براساس مصوبه هیأت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شماره نامه  89/22479 مورخ 89/9/28 بصورت فصلنامه و با رویکرد تخصصی در راستای رسالت توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت به ویژه مطالعات کاربردی و مشارکت مبتنی بر جامعه منتشر می شود و هدف نهایی آن کسب نمایه های معتبر علمی- پژوهشی می باشد. در این مجله انجمن های آموزش بهداشت، روانشناسی اجتماعی، اپیدمیولوژیست های ایران و مرکز پژوهشی مبتنی بر مشارکت جامعه مشارکت علمی دارند. طی نامه ای به شماره 3002/704 /د مورخ 4 نوامبر 2012 ، انتشار مجله به زبان انگلیسی مورد تایید وزارت بهداشت قرار گرفت.

با توجه به سوابق پژوهشی مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، این مرکز در سال 1398 موفق به دریافت اخذ ردیف مستقل بودجه گردید.

 

 

تاریخ به روز رسانی:
1399/10/21
تعداد بازدید:
2441
Powered by DorsaPortal